Palmeiras fiton titullin në Brazil

Barazimi 1-1 kundër Cruzeiros i ka mjaftuar Palmeirasit për të triumfuar në garën për titullin kampion të Brazilit. Ky është trofeu i 12 në historinë e skuadrës bardhjeshile ku ylli Endrick shënoi golin e vetëm të sfidës dhe u ngjit në kuotën 11 në moshën 17-vjeçare, duke parakaluar edhe Neymar që ka shënuar vetëm 10

Vazhdoni leximin →

Santos e bën dramë, rrëzohet nga kategoria

Ekipi brazilian Santos ka rënë në kategorinë e dytë të futbollit brazilian për herë të parë në historinë e tij. Skuadra në të cilën, në të kaluarën kanë luajtur kampionë të kalibrit si Pele dhe Neymar, pas 115 vitesh histori, sezonin e ardhshëm do të jenë pjesë e Ligës B. Humbja ndaj Fortalezas me rezultatin

Vazhdoni leximin →

Momente frike për ish-sulmuesin e Brazilit

Momente paniku për ish-futbollistin e kombëtares braziliane Fred, i tërhequr nga sporti një vit më parë në moshën 39-vjeçare. Ai ka qenë viktimë e një vjedhje me armë ditën e enjte, teksa ishte duke udhëtuar me makinë në lagjen Ipanema, në Rio de Zhaneiro. Sipas mediave lokale, personi që sulmoi Fred i ka drejtuar ish-futbollistit

Vazhdoni leximin →

Lautaro: Në Brazil, gjithmonë e njëjta histori

Në fushë në pjesën e dytë, Lautaro Martinez u prek thellë nga ajo që ndodhi para Brazil-Argjentinë, me tifozët e Albiceleste të rrahur nga policia braziliane me shumë tifozë të lënduar. Zikaltëri, i cili më pas u kënaq me festimet për fitoren 1-0, ka komentuar edhe incidentin në rrjetet sociale. “Është turp çdo gjë që

Vazhdoni leximin →

Dhunë në Maracana

Argjentina ka arritur që të marrë një fitore të madhe 1-0 ndaj Brazilit në mitikun Maracana, në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Botërorit të vitit 2026. Kjo ishte një disfatë historike për pesë herë Kampionët e Botës duke qenë se për herë të parë u mposhtën në shtëpi në një ndeshje kualifikuese për Botëror.

Vazhdoni leximin →

Ronaldinho sërish në telashe

Ronaldinho, ish-“ylli” i Barcelonës dhe Milanit, si dhe i kombëtares braziliane, po përjeton një fund negativ të vitit 2023. Në fakt, sipas asaj që u raportua në shtypin e Amerikës së Jugut, agjencia e të ardhurave e shtetit Rio Grande do Sul, urdhëroi sekuestrimin e dy prej pronave të tij të paluajtshme në Brazil, vendndodhja

Vazhdoni leximin →

Neymar në gjyq për keqtrajtimin e pastrueses

Një ish-punonjëse shtëpie ka akuzuar yllin brazilian të futbollit Neymar në Gjykatën e Punës në Paris për punë të paligjshme, kushte të pahijshme të punës, mospagesë të orarit shtesë dhe mungesë pushimi me pagesë. Sipas Le Parisien, që ka bërë të ditur informacionin,  ajo kërkon 368 mijë euro dëmshpërblim. Duke regjistruar orarin e saj të

Vazhdoni leximin →

Ancelotti planifikon rinovimin

Të gjithë presin që Karlo Ançeloti të marrë drejtimin e kombëtares së Brazilit verën e ardhshme, pas skadimit të kontratës me Real Madrid. Shtypi spanjoll madje ka përmendur edhe trajnerin e preferuar për ta zëvendësuar, që është Xavi Alonso i Bajer Leverkusen. Megjithatë, duket se historia e trajnerit më të sukseshëm italian me klubin më

Vazhdoni leximin →

Frikë për Neymar, tentojnë t’i rrëmbejnë vajzën

Nëymar po kalon një periudhë aspak të qetë në Brazil ku përveç divorcit të mundshëm nga Bruna Biancardi, por përballet edhe me keqbërësit. Disa persona ende të panjohur kanë tentuar të rrëmbejne vajzën e sapolindur dhe të fejuarën e sulmuesit që vazhdon të qëndrojë në shtëpi pas operacionit në gju për shkak të një dëmtimi

Vazhdoni leximin →