Moro GP, Bagnaia drejt titullit, mbyllet edhe gara e Australisë

Johan Zarco me Ducati Pramac fiton garën e parë në karrierë duke triumfuar në Fhillip Iceland. Ndalesa australiane e Moto GP dhuroi shumë enocione në pistën e ishulkit ku kampioni i botës në fuqi dhe lideri i botërorit, Pecco Bagnaia arriti të ruante me mjeshtëri vendin e dytë.

Në këtë mënyrë ai e zgjeron në +27 diferencën me ndjekësin Jorge Martin. Spanjolli nuk mundi të shkonte më shumë se vendi i pestë dule lëshuar shumë terren në betejën për titullin.

sfidanti.al