‘Madhëria e tij’ Federer triumfon në Australian Open, 20 tituj Grand Slam

Roxher Federer shkruan një tjetër faqe të historisë së tenisit duke triumfuar në Australian open. Në moshën 36 vjeçare zvicerani arriti të mbrojë titullin e fituar vitin e kaluar për ta cuar në 20 numrin e titujve Grand Slam të fituar në 30 finale të luajtura. Janë këto shifra që tregojnë madhështinë e këtij tenisti që duket se nuk njeh kohë. U përpoq Marin cilic në finalen e këtij edicioni të Australian open që të kalojë Federer, por ky i fundit tregoi pse e konsiderojnë tenistin më të mirë të të gjitha kohërave.

Rreth 3 orë zgjati sfida mes Federer dhe Cilic i cili edhe këtë radhë pa t’i shfaqej fantazma e finales së Uimbëlldonit të vitit të kaluar. kroati ka meritën që ia vështirësoi jo pak gjërat Federerit duke e cuar ndeshjen në 5 sete, por në fund ai u gjunjëzuar përballë Madhërisë së tij. 6-2;6-7;6-3;3-6;6-1 ishte rezultati i seteve të kësaj ndeshjeje që u fitua 3-2 nga Federer i cili në fund të sfidës nuk mundi dot të përmbajë lotët për shkak të emocioneve të këtij triumfi.

Federer është legjenda në aktivitet e tenisit botëror që i pasuron statistikat për t’i cuar drejt përjetësisës. 6 turnetë e fituar në Melbërn, 1 në Roland Garros, 8 në Uimbëlldon dhe 5 titujt e US Open janë shifra që nuk kanë nevojë për koment dhe që tregojnë klasin e pafund të këtij tenisti, mungesën e të cilit do ta ndjejnë të gjithë në momentin që ai do të tërhiqet. Por për momentin le t’i gëzohemi spektaklit që ai dhuron në fushën e lojës.

sfidanti.al