Lacio dhe Hysaj fitojnë në Napoli, Championsi është më pranë!

Le të ketë konflikte mes trajnerit Mauricio Sarri dhe drejtorit sportiv Igli Tare. Çdo gjë pranohet vetëm që ekipi të fitojë në fushën e lojës, dhe duket se ajo që në Angli e quajnë “Sarri-boll” (Sarri-ball), pra loja me top e Sarrit, po bëhet stili i Lacios. Kryeqytetasit arritën fitoren më të madhe të sezonit, një 1-0 i vogël veçse i jashtëzakonshëm në stadiumin “Maradona” të Napolit, ndaj ekipit më të mirë të Italisë (me diferencë) dhe njërit prej më të mirëve të Europës.

Një gol i Matias Vesinos në pjesën e dytë (67’) vulosi fatin e një sfide të Serisë A ku vendasit dominuan mbajtjen e topit dhe goditjet e këndit, por Lacio pati thuajse po aq gjuajtje (5-4 për napolitanët), si dhe patën më shumë në kuadrat (3-1). Mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, ishte titullar në krahun e majtë të repartit difensiv duke luajtur 90 minuta të plota bashkë me shtesat. Me këtë sukses, lacialët e Sarrit kanë 48 pikë në vend të dytë, duke dalë përkohësisht mbi skuadrat milaneze, dhe sigurimi i zonës Champions duket më i mundshëm. Napolit natyrisht kjo humbje nuk i prishi asnjë punë, por thjesht i kujtoi se asnjë ndeshje nuk fitohet pa u luajtur në fushë.