Italia nuk shkon në Botëror sipas sondazhit, as tifozët nuk i besojnë

Kur nuk të beson as i yti! Menjëherë pas ndeshjes ndaj Suedisë, u bë ky kompliment për Italinë: Jeni kombëtarja më e keqe e të gjitha kohëve! Pak e ekzagjeruar, dakord (kush nuk e mban mend dështimin në Euro 1984), veçse motivet për të mos besuar janë të shumta. Skuadra e trajnerit Ventura nuk bindi aspak në Solna dhe sondazhi i bërë nga “La Gazeta delo Sport” është i pamëshirshëm. Është mendimi i popullit, i publikut dhe i tifozëve.

Plot 75 për qind e atyre që votuan në “La Gazeta”, iu përgjigjën “Jo”, pyetjes “A do të arrijë Italia të kualifikohet pas humbjes në Suedi?” Ishin 16 000 ata që morën pjesë në sondazh dhe vetëm 25 për qind u shprehën se kishin besim në përmbysjen e rezultatit në “San Siro”.

Sfidanti.al