FA Cup, Manchester United fiton derbin

Festoni Manchester United. “Djajtë e Kuq” fitojnë derbin kundër kampionit anglez Manchester City dhe e ngrenë Kupën e FA në qiell në Wembley. Skuadra e Pep Guardiolës, pasi shkroi historinë me fitoren e katërt radhazi në Premier League, u mund nga kushërinjtë e tyre në kompeticionin kombëtar. Një sukses që vlen dyfish për Erik Ten Hag, gjithmonë në diskutim që prej mbërritjes në stolin e të kuqve të Mançesterit dhe me gjasë largimi për në sezonin e ardhshëm. Gjithçka ndodh në pjesën e parë të ndeshjes me Unitedin duke vendosur një-dy vdekjeprurëse mes gjysmë ore dhe minutës së 40-të. Ishte Garnacho ai që hapi rezultatin ndërsa nëntë minuta më vonë ishte Mainoo, i ndihmuar nga Bruno Fernandes, i cili shënoi golin e dytë, duke mposhtur Ortegën. Në pjesën e dytë Doku, tre minuta nga fundi, tentoi të shijojë momentin, por në fund Ten Hag fiton me Manchester Unitedin e tij duke festuar suksesin në derbi në ditën më të rëndësishme për Manchester Unitedin e tij. Manchester United fiton 2-1 dhe i rikthehet suksesit në FA Cup (trofeu i 13-të në histori) pas tetë vitesh (hera e fundit në 2015/16), dhe kualifikohet në Ligën e ardhshme të Evropës.