Është mirë kur Mesi kujton fëmijët në stadium, por me taksat …!

Lionel Mesi bëri një gjest shumë më të vlefshëm se qindra festime futbollistësh pas një goli. Argjentinasi ngriti dorën pranë faqes së djathtë dhe e lëvizi dy herë sikur po vizatonte dy viza në faqe, një shenjë që kujtoi simbolin e luftëtarëve të lashtësisë. Ylli i Barcelonës nuk e pati për këtë gjë, ndërsa festonte rrjetën ndaj Seviljes në ligën spanjolle. Leo e bëri gjetin si një reklamë për fushatën “Paralosvalientes” (Për ata që vlejnë), që zhvillohet për të ndihmuar fëmijët e sëmurë me kancer.

Numri 10 i katalanasve është “fytyra” e kësaj fushate që ka nisur në shkurt të këtij viti. Besohet se pesë herë fituesi i Topit të Artë duhet të ketë dhuruar diçka nga pasuria e tij, veçse kurrë nuk është mjaft. Shembullin më të mirë ai duhej ta kishte dhënë duke paguar taksën progresive që i kërkohet nga shteti spanjoll, ndërsa veproi krejt në të kundërt, duke bërë thuajse të pavlefshme çdo nismë bamirësie.

Sfidanti.almesi fondacioni