Sadiku i dërgon Rejës “sms” me gol në Spanjë, Çekiçi feston në Turqi!

Vazhdojnë të lënë shenjën, pavarësisht ku luajnë. Futbollistët shqiptar, pavarësisht dëmtimeve dhe konkurrencës, gjejnë mënyrën për të rënë në sy dhe kështu bëri Armando Sadiku në Spanjë. Sulmuesi 31-vjeçar shënoi golin e fitores për Kartagjenën në fushën e Levantes, një sukses shumë i rëndësishëm. Sadiku realizoi në fund të pjesës së parë, ndërsa ekipi i tij ndodhet në krye të renditjes së ligës së dytë spanjolle, pra shpreson ngjitjen në elitë. Kjo ishte rrjeta e dytë e 31-vjeçarit këtë edicion në Spanjë, pas atij të shënuar në mënyrë dramatike në minutën e 98-të, sërish jashtë fushe në Elçe, që i siguroi Kartagenjës fitoren 3-2. Me gjasë, Sadiku i dërgon një mesazh trajnerit të kombëtares, Edi Reja, që ta rikthejë në ekip.

Edhe më i bukur goli i shënuar nga Endri Çekiçi në Turqi. Mesfushori i kombëtares ia doli në një ndeshje tepër të vështirë në Superligën turke, në stadiumin e Gallatasarajit, duke i siguruar pikën ekipit të tij, Konjasporit. Konjaspori, nga i cili është larguar sulmuesi kuqezi, Sokol Cikalleshi, ndodhet në vendin e dytë të renditjes së Superligës me 14 pikë, vetëm dy pikë prapa Gallatasarajit. Çekiçi 25-vjeçar është në formë të madhe ndërsa do të jetë në grumbullimin e kombëtares për dy ndeshjet e Ligës së Kombeve ndaj Izraelit dhe Islandës.

Sfidanti.al