Fiorentina e mallkuar, grekët ngrenë në “Olimp” trofeun

Finalja e Conference League ende e hidhur për Fiorentinën, e cila u mund 1-0 në Athinë pas kohës shtesë nga Olympiacos: për grekët dhe gjithë Greqinë është trofeu i parë ndërkombëtar në histori. Një ndeshje që nuk u ngjit në nivelin e një finaleje, shumë pak emocione në 120 minuta. Terracciano është i kujdesshëm në mundësinë e krijuar për Podence dy herë në pjesën e parë dhe më pas me Jovetic në shtesë, ndërsa për italianët mundësia më e mirë vjen me Kouamé që godet keq. Në minutën e 110-të portieri grek i thotë jo Ikoné. Më pas në minutën e 116-të El Kaabi, deri atëherë në hije, zhytet me kokë para Terracciano-s dhe i jep trofeun Olympiacosit. Kështu Conference League i jep edhe një herë hidhërim dhe dhimbje Fiorentinës, e mundur në finale për të dytin vit radhazi. Dhe përsëri në një mënyrë mizore. Vitin e kaluar ishte Boëen në minutën e 90-të që i dha trofeun West Hamit, këtë vit ishte një gol i El Kaabit në minutën e 116-të që dënoi Italianon dhe të besuarit e tij.

sfidanti.al