Humbja me Napolin tremb Klopin: Si do t’ia bëjmë me Sitin të dielën?!

Nuk kishte asnjë rëndësi klasifikimi, por rezultati 3-0 godet jo pak. Lumturon fituesin, që në këtë rast ishte Napoli, dhe trondit humbësin, që qëlloi të ishte Liverpuli kampion i Europës. Dy skuadrat sikur janë mësuar me ekstremet, pasi vjet anglezët fituan 5-0 miqësoren e verës, ndërsa këtë vit ishte radha e italianëve me diferencën prej 3 golash.

Liverpuli duket jashtë forme, në vazhdën e humbjeve në miqësore ndaj Dortmundit e Seviljes. Sulmuesit kryesorë, Salah, Sane e Firmino, ende mungojnë, ashtu si portieri Alison, por pjesa tjetër e skuadrës ishte e gjitha në fushë.

“Napoli ishtë më i mirë se ne, kjo u duk qartë, – tha trajneri Jurgen Klop, – nuk duhet ta bëjmë dramë, por humbja ishte humbje dhe ishte e rëndë. Të paktën, Napoli na e hoqi pak hidhërimin duke na ofruar një gotë verë. Faza jonë përgatitore ka qenë e vështirë, dhe tani vjen një ndeshje tepër e fortë, ajo e Superkupës së Anglisë ndaj Mançester Sitit. Është ndeshja më e vështirë në çdo sezon. Nuk pres të luajmë futbollin më të mirë, por duhet të luajmë për të fituar, edhe pse mesa kuptoj unë, ky trofe nuk ka shumë rëndësi për historinë”.

Napoli i dha një të papritur të këndshme trajnerit Karlo Ançeloti, ndonëse emri i lavdishëm i stolit nuk u entuziazmua edhe aq shumë.

“Ishte një ndeshje e madhe, por nuk duhet të marrim kot, – u shpreh Ançeloti, – në këtë periudhë më shumë vlerë ka puna sesa rezultatet. Vjet humbëm 0-5, por nuk duhej të dëshpëroheshim, po kështu edhe vjet, nuk duhet të kemi eufori pas fitores 3-0. Jam i kënaqur në radhë të parë për formën e lojtarëve, për rritjen e tyre. Gjithsesi, është një moment i sezonit kur do të ishte e tepruar të thuhej se jemi në kulmin e formës. Të vazhdojmë punën”.

Për italianët luajti edhe kapiteni i kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, sërish si titullar, ndonëse e ardhmja e tij duket larg Napolit.

Sfidanti.al