Futbolli anglez nuk do të shpëtojë kaq lehtë nga arbitra si zoti Din!

Majk Din shkaktoi një krizë nervash tek Uest Hemi pas vendimeve të tij që ndihmuan Mançester Junajtidin ta fitonte ndeshjen e Premier Ligës në “Apton Park”. Trajneri i “çekiçëve”, Sllaven Biliç e akuzoi ashpër gjyqtarin Majk Din për kartonin e kuq dhënë ndaj Feghulit, i cili sipas kroatit nuk duhej të ishte as i verdhë, por fakti mbeti që Uest Hemi luajti thuajse gjatë gjithë kohës me 10 vetë, dhe humbi. Gabimi tjetër i zotit Din, dhe i ndihmësit të tij Sajmon Long, nuk ishte aspak i vogël, pasi ai lejoi golin e dytë të Junajtidit shënuar nga Zllatan Ibrahimoviç, ndërsa tre lojtarë miq ishin në pozicion jashtë loje.

Premier Liga nuk ka ndërmend, gjithsesi, të nxitohet me futjen e teknologjisë, siç ndodhi në Kupën e Botës për klubet në Japoni. Mediat britanike raportojnë se Premier Liga ka planifikuar një periudhë prove 2-vjeçare, dhe se të gjitha gjasat janë që teknologjia të përdoret zyrtarisht vetëm në sezonin 2018-2019. Ekziston mundësia që periudha e provës për VAR (Video Assistant Referees) të zgjatet në më shumë se dy vjet.