Islande-Argjentine, 99.6% e popullsise e mbërthyer para TV

Një komb i tërë u mbërthye pas televizorit në pasditen e së shtunës për të parë debutimin botëror ndaj Argjentinës. Kjo sfidë mes skuadrës së vendit ishullor me 334 mijë banorë vendosi një rekord të ri përsa u përket eventee sportive në vend. televizioni shtetëror RUV regjistroi një audience me 99.6% shikues për ndeshjen e Islandës me nënkampionët e botës; goli i Finbogasonit dhe pritjet e Haldorson shënuan kulmin e shikueshmërisë që arriti nivelin maksimal

Ky televizion konfirmoi gjithashtu se audienca e së shtunës theu rekordin e vendosur në Euro 2016 gjatë sfidës së famshme që Islanda fitoi ndaj Anglisë në 1/8 e finaleve, kur audienca arriti në 58.8% të teleshikuesve islandezë.

sfidanti.al