Tmerr në avion! Fenerbahçe ndjen fare pranë katastrofën!

Tani, ndoshta, do të ishim duke folur për një katastrofë tjetër njerëzore të lidhur me sportin. Fenerbahçe rrezikoi të humbiste jetën krejtësisht, bashkë me delegacionin që e shoqëron, për shkak të një dëmtimi në avionin me të cilin ajo po udhëtonte. Skuadra e madhe turke po shkonte drejt Mançesterit, por pilotët u detyruan ta ulnin aeroplanin në Budapest për të shmangur një tragjedi të mundshme.

Çfarë ndodhi në avionin-çarter të turqve? Xhami ballor u kris, ndoshta për shkak të përplasjes me një zog, diçka që mund të kishte sjellë pasoja të rënda nëse pilotët nuk do të reagonin shpejt. Për fat, ulja në aeroportin e Budapestit nuk pati asnjë problem, dhe askush nuk mbeti i dëmtuar. Klubi i Stambollit bëri një lajmërim në rrjetet sociale, pas zbritjes në tokë në Hungari. “Mjeti ynë fluturues u desh të bënte një zbritje urgjente në Budapest, – shkruhej aty, – situata është nën kontroll dhe nuk ka asnjë shkak për t’u shqetësuar”.

Mediat europiane menjëherë kujtuan tragjedinë famëkeqe të skuadrës së Mançester Junajtid, pasi avioni i anglezëve u rrëzua gjatë ngritjes në pistën e ngrirë të aeroportit të Mynihut, pas një ndeshjeje të Kupës së Kampionëve. Fenerbahçe po shkonte pikërisht në këtë qytet anglez, për t’u ndeshur në Ligën e Europës me skuadrën që pësoi tragjedinë e Mynihut, Mançester Junajtidin.

B. Kuka