Champions, Lionel Mesi, njeriu i tregoleshave

Barcelona e nisi me nje fitore bindese ndaj PSV Eindhovenit aventuren e saj ne Ligen e Kampioneve. 4-0 ishte rezultati i fitores se Kampioneve te Spanjes per te cilet 3 nga 4 golat i shenoi kapiteni Lionel Messi. Per sulmuesin argjrentinas qe vazhdon te shenoje rekorde, ky eshte sezoni i 14 radhazi qe gjen golin ne Ligen e Kampioneve si dhe tregoleshi i 8 i tij ne kete kompeticion duke lene pas Kristiano Ronaldon.

Perpara PSV, Mesi u kishte shenuar 3 gola ne Ligen e Kampioneve Ajaksit ne sezonin 2013/14 ne fitoren 4-0 te Barcelones; Seltikut ne fitorn 7-0 ne 2016/17; Arsenalit ne 2009/10 arriti t’i shenoje 4 gola; Viktoria Plzen ne 2011/12 edhe ketu 4 gola ne fitoren 4-0; Bajer Leverkusenit i ka shenuar deri ne 5 gola ne fitoren 7-1 ne 2011/12; Apoelit te Nikozise, Mançester Sitit.

Pas Mesit dhe Kristiano Ronaldos ne kete klasifikim te vecante per 3goleshat shume te shkeputur prej tyre jane Mario Gomez, Filipo Inxagi dhe luiz Adriano, secili me 3 tregolesha te regjistruar.

Sfidanti.al