Solidariteti ndaj Floyd, Federata Gjermane: Nuk ka asnjë sanksion

Nuk do të ketë asnjë sanksion për Thuram, Sanchon, Hakimin, e McKennie, 4 futbollistët e Bundesligës të manifestuan solidaritetin e tyre kundrejt George Floyd, afroamerikani i vrarë nga një polic në Minneapolis ‘Në rastin specifik, bëhet fjalë për fushata antiracizëm të kryera nga futbollistët që shfaqin vlera që edhe DFB I përfaqëson dhe I mbështet

Vazhdoni leximin →

Gjermani, nis edhe kampionati i Futbollit të femrave.

Jo vetëm Bundesliga e meshkujve, në Gjermani muaji maj është edhe ai I rikthimit të kampionatit të futbollit të femrave. Në fakt ‘Frauen Bundesliga’ do të nisë në datën 29 maj, lajm që u konfirmua nga Federata Gjermane e Futbollit pas një mbledhjeje të Këshillit të saj të kryer nëpërmjet një videokonference. Edhe në këtë 

Vazhdoni leximin →

Tani është zyrtare, Bundesliga do të rinisë në 16 maj

Tani është zyrtare, kampionati gjerman i futbollit do të rinisë sezonin në 16 maj. Ai që e bëri njoftimin ishte presidenti i Ligës Gjermane të Futbollit, Christian Seifert, një ditë pas miratimit të dhënë nga qeveria e kancelares Angela Merkel teksa shtoi se lehtësimi i masave nuk do të thotë se coronavirusi nuk duhet marrë

Vazhdoni leximin →

Futbolli gjerman, raste të tjera me coronavirus

Në pritje të vendimit përfundimtar për rifillimin e turneve në futboll, në Gjermani vijojnë testet te skuadrat e Bundesliga 1 dhe 2 dhe në orët e fundit janë shënuar raste të tjera pozitiviteti me Covid-19. Një pjesëtar i Aue Erzgebirge, skuadër e Divizionit të dytë të kampionatit gjerman ka rezultuar i prekur nga coronavirusi, lajm

Vazhdoni leximin →

Protokolli i Bundesligës për rifillimin; nëse një futbollist ka Covid, izolohet dhe Liga vijon

Bundesliga Gjermane i afrohet gjithnjë e më shumë rifillimit te sezonit dhe po përgatitet të përballet me Fazën 2 të emergjencës coronavirus. Tashmë është bërë gati edhe protokolli për rinisjen e kampionatit në gjermani që u zbulua nga  revista ‘Der Spiegel’ ku ndër te tjerat shpjegohet edhe ajo cfarë do të ndodhë nëse një futbollist

Vazhdoni leximin →