Portierët më të kushtueshëm, Ederson lë pas Allison Becker

Në klasifikimin e përpiluar nga CIES Football Observatory, Ederson Moraes është portieri më I kushtueshëm në botë. Gardiani I Manchester City  ka një vlerë prej 86.8 milionë Euro duke lënë pas rivalin dhe bashkëkombasin e tij brazilian, Allison Becker të Liverpoolit me një vlerë prej 84.2 milionë Euro. Dominimi i Premier League në këtë klasifikim

Vazhdoni leximin →

Ederson, pas titullit vjen edhe Rekordi Gines

Ederson Moraesh po jeton momente magjike. Ne moshen 24 vjecare u be portieri i dyte me i shtrenjte ne bote pas Xhanluixhi Bufon. Me pas bindi trajnerin Guardiola per t’u bere portieri titullar i Mançester Sitit duke lene ne stok Klaudio Bravon per te fituar titullin e Premier League. Jo keq, duke qene se per

Vazhdoni leximin →

Pas Bernardo Silvës, Manchester City siguron portierin Ederson

Manchester City siguron një tjetër futbollist në merkaton e transferimeve. Skuadra angleze orët e fundit ka gjetur marrëveshjen me Benficën për të blerë kartonin e Ederson  moraes, për të cilin ka pranuar yë paguajë 33 milionë Paund. Sipas medias britanike, lëvizja u bë menjëherqë pasui Citizens lanë të lirë Ëilly Caballero kontrata e të cilit

Vazhdoni leximin →