Fund dramatik në Turqi dhe ..dashuri  me shikim të parë në Moldavi

Dy ndeshjet e fundit të Kombëtares, ajo në Turqi dhe tjetra në Moldavi,  po t’i  gjykosh me gjuhën e kinemasë, njëra pati  fund dramatik, ndërsa  tjetra.. një fillim të lumtur. Në Stamboll, ku askush nuk e mendonte dot fundin e filmit , përveç  orakujve,  humbja me vetëvrasje në minutat e fundit, shkaktoi keqardhje, por edhe krenari.  Në fund të fundit, i  dorëzuam ”portën e lartë” Turqisë për t’i marrë trutë, aq sa  festimi i tyre për golin i përkiste më shumë botës së luftës, sesa botës së futbollit. Kurse ajo që ndodhi në Kishinjev,  ishte një mrekulli e paralajmëruar.  Të gjithë i binin kambanës për një fitore me gola, madje besimi i tepruar erdhi edhe nga përtej detit, kur ish-trajneri De Biazi paketoi fitoren me fjongon kuqezi. . Vetëm një enigëm na la  pa zbuluar:  kur do të bëheshin golat dhe cilët do të ishin heronjtë?  Por, ajo që ndodhi.. ishte edhe më e ëmbël se vetë torta e trajnerit me rastin e ditlindjes së 74-t. Moldavët  na bënë dhuratë himnin më të bukur dhe më të gjallë që kemi përjetuar ndonjëherë,  por befasia më e madhe ishte kur edhe në fushë u treguan  bamirës, sa kuqezinjtë u dehën me gola qysh në pjesën e parë.

Ishte një natë harbimi..moldave! Thyem rekordin e kohës së shënimit të tre golavejashtë fushe , si për të harruar fatin e zi me turqit, ku, sapo  i dhamë jetë shprehjes së vjetër “ hip këtu dhe shiko Stambollin ”. Pale  në pjesën e dytë , gati nuk u besonim syve, kur tanët  mbanin topin në mesfushë, duke treguar se kemi edhe ne shpirt për të mëshiruar kundërshtarin e vogël. Duke qënë se besojmë shumë në futbollin e folur, në atë lojë padurimi që na bëhet si një kurth , tek i cili na pëlqen të vetfutemi, në këto momente euforie,  po “luajmë” edhe ndeshjet e ardhshme me Andorrën dhe me Francën. Ata që njohin zakonet dhe veset e Kombëtares na shpojnë se lepuri i frikës mund të fshihet pas Andorrës  dhe jo pas kampionëve të botës, gjelave të  Francës , që  sipas arsyes shqiptare dhe jo franceze, nuk do të vinë për të kënduar në Tiranë, ngaqë janë të ngopur me pikë dhe me lavdi. Madje, nuk është turp ta themi,  ata na paskan dhe  një borxh moral : na bënë lëmsh himnin në Francë, ndaj  nuk do të na prishin festën e inagurimit të stadiumit më unikal, ku ndryshe nga  Parisi, “kulla Ejfel”  është brënda..lojës!

G.Sinemati

Botuar ne gazeten Panorama Sport