Studimi i CIES: Barcelona shpenzoi vetem 4 mln € me pak se PSG

222 milionet e Eurove te arketuara  nga shitja e Nejmar, e shtyne Barcelonen te beje shpenzime te medha ne 2 sesionet e fundit te merkatos se transferimeve. Ne total klubi katalanas gjate veres dhe ne janar shpenzoi 414 milione Euro, shifer qe rezultoi nga studimi i Observatorit te Futbollit CIES. I vetmi ekip qe ka bere me shume se Barcelona eshte PSG me vetem 4 milione € me shume me parizienet qe nuk nderhyne ne merkaton dimerore per shkak te rregullit te Fair Play Financiar.

Ne merkaton e muajit janar, Barcelona shpenzoi 173 milione €, 160 milione per Kutinjon dhe 13 milione per Jerri Mina, shifer kjo qe eshte 2 here me e larte se ajo qe shpenzoi Liverpuli per mbrojtesin Van Dajk.

Duke u kthyer te shifra totale e investimit ne dy sesionet e merkatos se ketij sezoni, ne vendin e trete qendron Mançester Siti me 355 milione € i ndjekur nga Çelsi me 301 milione.

Sfidanti.al