Koronavirusi ndihmon Paris SG për të mbajtur Kilian Mbapenë!

Të paktën një vit, dhe nuk do të ishte edhe aq keq. Në një botë kaq të vrullshme dhe të ndryshueshme si kjo e futbollit, nëse fiton një betejë për 12 muaj, mund të quhet sukses i rëndësishëm. Sidomos kur flitet për një pasardhës të superyjeve Mesi e Ronaldo, siç është Kilian Mbapeja. Epidemia e koronavirusit po ndihmon Paris SG që ta mbajë sulmuesin e Francës, të paktën deri në 2021, diçka që nënkupton një rinovim të kontratës.

Edhe pse kampioni i botës ka si dëshirë të provojë kampionatet më të fortë të Europës dhe të botës, me gjasë La Ligën e Spanjës (ndoshta, edhe Premier Ligën angleze), sërish mosha e re 21-vjeçare, dhe pamundësia financiare e Realit (p.sh.) mund ta bënte që të kandisej edhe për një edicion tjetër në Ligën e parë të Francës. Kështu shkruan “L’Ekip”, ndërsa sulmuesi pret përfundimin e pandemisë në një vilë të madhe në Jug të Francës, ku ndodhet me prindërit dhe familjarët e tjerë. PSG do të tentojë të luajë për të fituar Championsin këtë sezon, dhe nëse ia del do të kishte një arsye më të fortë për ta bindur Mbapenë. Rinovimi i kontratës mund të bëhet me rritje rroge, por edhe me klauzolë për të mos e penguar që të kalojë tek Reali sa më shpejt.

Sfidanti.al