Bekam do Mesin në SHBA, por Barcelona ka Ansu Fatiun!

Natyrisht, më shumë sesa realitet është ende një ëndërr vere, por Dejvid Bekam ka lënë një takim për të biseduar me Lionel Mesin, dhe do të përpiqet ta marrë në skuadrën e tij, Inter i Majemit. Nga e thëna në të bërë është larg, por çfarëdo që të ndodhë Barcelona e ka tashmë “Mesin e ri”, dhe ky është Ansu Fati, që shënoi golin e tij të dytë për klubin në fitoren 5-2 ndaj Valencias. Siç theksojnë mediat europiane, në “Kamp Nou” nuk ka pasur kaq shumë emocione që nga viti 2004 kur debutoi vetë Mesi.

Adoleshentit, që është vetëm 16 vjeç e 318 ditë, iu deshën vetëm 111 sekonda për të shënuar. Në minutën e 6-të, ai shërbeu për Frenki De Jongun që realizoi golin e dytë, dhe Fati u bë më i riu lojtar i të gjitha kohëve që shënon dhe asiston në një ndeshje të La Ligës. Vetë Mesi ishte i pranishëm në tribunën e “Kamp Nout”, duke admiruar talentin e ri, bashkë me dhjetëra mijë tifozë. Legjenda e tij nisi në gusht, kur u bë shënuesi më i ri i Barçës në një ndeshje të kampionatit. Për më tepër, “gjimnazisti” duket tepër i kompletuar, pasi golin e parë e shënoi me kokë, golin e djeshëm me të djathtën, ndërsa pasimin për De Jongun e dha me të majtën.

Përveç krahasimeve me Mesin, Ansu Fati ka edhe ngjashmëri me Samuel Etonë, Romarion e Ronaldinjon, legjenda të tjera të Barcelonës. Edhe pse i lindur në Guinea Bisau të Afrikës, ai mund të luajë për Spanjën, dhe trajneri i kombëtares spanjolle, Robert Moreno, ishte i pranishëm në stadium.

Sfidanti.al