Arabia shton numrit e të huajve në skuadër

Federata Saudite e Futbollit dhe Liga Profesionale e Arabisë Saudite kanë arritur një marrëveshje për të rritur numrin e vendeve për lojtarët e huaj në skuadër. Nga viti 2024/2025, çdo klub do të jetë në gjendje të regjistrojë 10 futbollistë josauditë nga tetë që lejohet sot, por dy prej këtyre futbollistëve duhet të kenë lindur

Vazhdoni leximin →

UEFA reagon e pashqetësuar pas vendimit për Superligën

Pas vendimit të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë në lidhje me ankesën e fituar nga Super Liga, vjen edhe shënimi zyrtar nga UEFA, e cila duket e patrazuar.  “Ne marrim parasysh, por vendimi nuk nënkupton miratimin apo vërtetimin e të ashtuquajturës ‘Super Liga’. Më tepër thekson një mangësi historike në kuadrin e para-autorizimit të UEFA-s, një

Vazhdoni leximin →

Nesër vendimi për Superligën e Europës

Mëngjesi i ditës së enjte pritet me shumë kureshtje prej disa klubeve europiane, të cilat kërkojnë të dinë nëse pozicioni dominant i FIFA-s dhe UEFA-s në aktivitetet fuitbollistike është ose jo legjitim. UEFA ka pushtet ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor mbi klubet. 12 muaj më parë, Prokurori i Përgjithshëm Athanasios Rantos, me një opinion jo detyrues, ra

Vazhdoni leximin →

FIFA mund të zhbllokojë Rusinë

FIFA mund t’i japë fund bllokimit të plotë ndaj ekipeve ruse dhe bëhet fjalë për ekipet ruse të 17-vjeçarëve. FIFA dhe UEFA reaguan ndaj pushtimit të Ukrainës në 2022 duke e përjashtuar Rusinë nga play-off-et e Kupës së Botës. Rusëve iu ndalua hyrja në fushatën kualifikuese të Euro 2024 dhe të gjitha skuadrat e klubeve

Vazhdoni leximin →