Valencia kritikon ceremoninë e Topit të Artë

Valencia ka kritikuar publikisht përdorimin e imazheve të Vinicius Junior duke bërë thirrje për abuzim racor në Mestalla në maj gjatë spektaklit të Topit të Artë. Braziliani po merrte çmimin Socrates për kontributet humanitare për udhëheqjen e luftës kundër racizmit në futbollin spanjoll, si dhe kontributin në edukimin e fëmijëve në Brazilin e tij. Teksa

Vazhdoni leximin →

Nis La Liga, fiton Vajekano i Ivan Balliut, Sevija “shtanget” nga Valencia

Përveç kampionatit anglez të futbollit, Premier Ligë, mbrëmjen e së premtes nisi gjithashtu dhe kampionati spanjoll i futbollit, La Liga, ku që në përballjet e para nuk munguan golat dhe momentet surprizuese. Për të çelur siparin e sezonit 2023-2024, mendo përballja Almeria-Rajo Vajekano , me këta të fundit që bënë detyrën në transfertë duket fituar

Vazhdoni leximin →

Mungon vetëm firma, Kavani pranë kalimit në Argjentinë

Negociatat janë drejt fundit dhe shumë shpejt pritet vetëm nënshkrimi. Bëhet fjalë për kalimin e “bomberit” uruguajan, Edison Kavani, nga spanjollët e Valencias te “gjigandët” argjentias të Boka Xhuniors. Finalizimi i negociatave erdhi pas një interesimi serioz nga klubi argjentinas, të cilët ditën e djeshme kanë marrë dhe përgjigjen pozitive nga vetë sulmuesi, duket arritur

Vazhdoni leximin →

Një “diamant” lë futbollin, dëmtimi mbyll karrierën e spanjollit

Tashmë gjithçka është vendosur. David Silva është larguar zyrtarisht nga futbolli i luajtur, me mesfushorin spanjoll ka konfirmuar tërheqjen e tij pasi pësoi një dëmtim të rëndë në gju gjatë sezonit të kaluar të La Liga. “Fantazisti”, 37-vjeçar kaloi një dekadë te Mançester Siti pasi u largua nga Valencia në vitin 2010. Ai luajti më

Vazhdoni leximin →

Bajern vendos, zgjidhet Mamardashvili për post-Nojer

Spanjollët e Valencia kaluan një sezon katastrofik, edicionin e shkuar të La Ligas, ku mund të thuhet me plot gojë se protagonist absolut i mbijetesës së skuadrës në elitën e futbollit spanjoll është portieri gjeorgjian, Xhorxhi Mamardashvili, me këtë të fundit që ka impresionuar jo pak “gjigandët” e skenës evopriane. Ndër të interesuarit për shërbimet

Vazhdoni leximin →

Kavani pranë largimit, “matadorin” e pret Argjentina

Pas vetëm 1 sezoni të shpenzuar te spanjollët e Valencia, “bomberi” uruguajan, Edinson Kavani shihet gjithnjë e më larg elitës së futbollit spanjoll, teksa ka ende disa klube që interesohen për shërbimet e 36-vjeçarit. Bëhet fjalë për “gjigandët” argjentinas, të Boka Xhuniors, të cilët prej kohësh interesohen për shërbimet e “matadorit”, i cili gjatë karrierës

Vazhdoni leximin →