Djokovic nën vëzhgim në SHBA

Gjigandi farmaceutik Moderna ka punësuar një ish-agjent të FBI-së për të përpiluar raporte të brendshme të kompanive për personazhe të famshëm “me rrezik të lartë”, përfshirë yllin e tenisit Novak Djokovic, të cilët kanë kritikuar publikisht vaksinat kundër coronavirusit, shkruan Neë York Post. Kompania farmaceutike me bazë në Boston që shiti një nga vaksinat e

Vazhdoni leximin →

“Riktheu” Hitlerin në US Open, Zverev largon tifozin

Aleksandr Zverev bëhet protagonist në US Open gjatë përballjes me Jannik Sinner të fituar nga tenisti gjerman. Në duelin e 1/8, shtatlarti që momentalisht mban vendin e 12 në klasifikimin ATP, kërkoi largimin e një tifozi nga shkallët e “Flushing Meedows” për një shkak të pazakontë. Zverev i tha arbitrit kryesor se James Keothavong se një

Vazhdoni leximin →

Medvedev prish “planet e finales”, s’ka  Alkaraz – Xhokoviç

Kur Novak Xhokoviç po festonte  trofeun e Cincinatit, disa fjalë ia dedikoi “fëmijës mrekulli” të tenisit, Karlos Alakarazit: “ Do të doja të përballeshim prapë në finalen e US-Open..”. Fjalët e kampionit të hekurt,  paskan”bezidisur”  tenistin rus Danil Medved, i cili konsiderohet se i “keqi” i turneut. Apo kur kujton që pak vite më parë, 

Vazhdoni leximin →

Fenomeni Iga Shviontek “pushton” edhe US Openin

Nuk ka vendosur ende rekorde, por mund të jetë duke shkuar drejt tyre. Quhet Iga Shviontek, vjen nga Polonia dhe profesioni isaj është teniste. Në moshën 21-vjeçare ajo ka tashmë 3 Grand Sleme, dhe pasi triumfoi dy herë në “Rolan Garosin” e Parisit, ia doli mbrëmjen e fundit në finalen e US Openit kundër tunizianes

Vazhdoni leximin →

Alkaraz-Rud, finalja e madhe e tenisit në US Open!

Nëse tifozët duan betejat epike, ata e patën një të tillë. Nuk mund të ketë emër tjetër gjysmëfinalja e US Openit mes Karlos Alkarazit dhe Frensis Tiafosë që zgjati mbi 4 orë dhe që përfundoi vetëm pas 5 seteve. Spanjolli Alkaraz doli fitues në këtë betejë rraskapitëse me rezultatin 3-2, dhe me setet 6-7, 6-3,

Vazhdoni leximin →

Shviontek apo Zhabur, kush do ta fitojë US Openin?!

Në finale janë dy lojtare që ia dalin për herë të parë. Në Arenën qendrore të “Flashing Midousit” ishin pikërisht Iga Shviontek dhe Ons Zhabur që ia dolën të kualifikoheshin për në finale. Pasi afrikania ia doli më herët, erdhi radha e polakes e cila pati një gjysmëfinale të fortë ndaj bjelloruses Arina Sabalenka. Në

Vazhdoni leximin →