Vrau ish-të dashurën, futbollisti italian dënohet me burgim të përjetshëm

Ish-futbollisti italian, Giovanni Padovani, është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e ish-të dashurës së tij, Alessandra Matteuzzi. Gjykata e Bolonjës e ka shpallur fajtor Padovanin për ngjarjet e ndodhura më 23 gusht 2022 pranë shtëpisë së ish-çiftit. Gjyqtari i çështjes, Domenico Pasquariello, e ka marrë vendimin pas vetëm dy orësh, pavarësisht përpjekjeve të ish-futbollistit dhe

Vazhdoni leximin →

Bonucci heq dorë nga “lufta” me Juventusin

Leonardo Bonucci dhe Juventus bëjnë paqe. Pas një ndarje aspak konsensuale në verë, mbrojtësi dhe klubi italian gjejnë “gjuhën e përbashkët” dhe shmangin luftën në kolegjin arbitral duke mos hedhur kështu poshtë të gjithë vitet e bashkëpunimit. Kujtojmë se në verë, drejtuesit bardhezi e nxorrën jashtë organike mbrojtësin dhe nuk e lejuan të stërvitej me pjesën

Vazhdoni leximin →

Bonucci mes Italisë dhe Turqisë

Teksa Tottenham dhe Bayern Mynih jane ne gare me njeri-tjetrin per te marre sherbimet e rumunit Radu Dragusin, Genoa ka nisur te shikojë në merkato. Me 30 milione euro qe do te sjelle shitja e rumunit, skuadra e drejtuar nga Alberto Gilardino eshte vene ne kerkim te nje mbrojtesi me eksperience dhe emri me i

Vazhdoni leximin →

Portieri i basteve: Të gjithë në Serie A luajnë

Marko Paoloni ka qenë protagonist i një prej skandaleve të basteve që shpërthyer në futbollin italian në dekadën e parë të viteve 2000. Ish-portieri i Ternanës, Askolit, Kremonezes dhe Beneventos, ishte një nga ata që u arrestuan nga policia në vitin 2011 për përfshirjen në skandalin e manipulimeve të rezultateve sportive. Ai u pezullua me katër

Vazhdoni leximin →

Itali, policia ka përgjime të tjera për bastet

Policia italiane raportohet se ka marrë një skedar me audio-incizime në të cilin burimi i Fabrizio Corona, gazetarit që zbuloi skandalin e fundit të përfshirjes së futbollistëve në baste, flet për më shumë futbollistë që janë të përfshirë. Siç dihet, është kundër rregullave futbollistët profesionistë të luajnë baste. Dënimi është më i ashpër nëse bastet

Vazhdoni leximin →

Tonali pret dënimin nga Federata Italiane

Momente vendimtare për karrierën e mesfushorit italiajn, Sandro Tonali i cili do të mësojë dënimin që do të marë pasi cilësohet fajtor për baste të jashtëligjshme. Avokatët e mesfushorit trokitën në të hënën me Zyrën e Prokurorit të FIGC për të diskutuar përfundimisht marrëveshjen e fajësisë së klientit të tyre. Një marrëveshje që dyja palët

Vazhdoni leximin →

2 vite heqje lirie për Mirko Vucinic

Ish-sulmuesi i Lecce-s, Romës dhe Juventusit, Mirko Vucinic është dënuar me 2 vite burg me kusht pasi u ka fshehur autoriteteve italiane rreth 6 milionë euro. Bëhet fjalë për shumën e fituar në vitet 2014-2017 nga kontrata milionere që ai kishte nënshkruar me klubin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Al-Jazira. Vendimi është marrë nga Gjykata

Vazhdoni leximin →

Skandali, Fagioli tregon ndeshjet ku ka vendosur baste

Një ditë pas skualifikimit për çështjen e basteve, shtatë muaj, 12.500 euro gjobë dhe 5 muaj dënime alternative, pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë me Prokurorinë Federale, Nicolò Fagioli u paraqit në Continassa dhe mori pjesë rregullisht në stërvitjen e Juventusit, i cili po përgatitet për ndeshjen e madhe të së dielës në mbrëmje në

Vazhdoni leximin →