Formula 1, shuhet Max Mosley, ish presidenti i FIA

Ndërron jetë në moshën 81 vjecare, Max Mosley, një personazh kontrovers që rreth mesit të viteve 70 themeloi me Berni Ecclestone dhe ‘ambasadorë’ të tjerë britanikë FOCA (Formula One Constructors’ Association). Ishte një personazh kyc edhe në ‘luftën’ mes skuderive britanike dhe legalistëve Ferrari, Renault dhe Alfa Romeo. Në vitin 1993 Mosley mori vendin e

Vazhdoni leximin →

F1, FIA ‘fal’ bluzën e Hamilton kundër policisë amerikane

‘Nuk do të braktis luftën kundër padrejtësive dhe diskriminimeve racial-siguroi Lewis Hamilton dhe e gjithë kjo në një kohë kur FIA vendosi që të mos hapë hetime për bluzën që kampioni i botës veshi në podiumin e garës së Mugellos. Në Bluzën e Hamilton shkruhej: ‘Arrestoni policët që vranë Brenna Taylor’. Ishte një zëdhënës i

Vazhdoni leximin →

Cështja Ferrari, Red Bull në sulm: FIA, e korruptuar si FIFA

Nuk shuhen polemikat dhe pakënaqësitë në Formula 1 që në prag të sezonit të ri që nis javën e ardhshme, sheh skuadrat që të rebelohen kundër FIA dhe Ferrarit për cështjen e njësisë së fuqisë së motorit. Pavarëisht përgjigjes së Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit ndaj komunikatës së përbashkët të Mercedes dhe 6 skuderive të tjera,

Vazhdoni leximin →

F1, FIA iu përgjigjet skuderive ‘rebele’: Akordi me Ferrarin për motorin, sipas rregullave

Pas komunikatës së ashpër të disa skuderive të Botërorit të Formula 1 kundër akordit të arritur mes Federatës Ndërkombëtare të Automobilizimit dhe Ferrarit për njësinë e fuqisë në motorin e Kokëkuqes, ka ardhur edhe reagimi I vetë FIA nëpërmjet një komunikate të gjatë për shtyp. Institucioni që administrion kompeticionet automobilistike mohoi akuzat teksa deklaroi se

Vazhdoni leximin →