Algoritmi i CIES nuk ka dyshime; Inter kampion i Italisë

CIES, Qendra Ndërkombëtare e Studimeve në Sport, sipas një algoritmi që merr parasysh gjuajtjet në portë, të tentuar apo të pësuar, zotërimin e topit, pasimet e kryera dhe ato të bëra nga skuadrat kundërshtare në disa zona të fushë, përpiloi një klasifikim të Serie A, Serie B dhe kampionateve më të rëndësishme evropiane. Sipas këtij

Vazhdoni leximin →

Vlera e Mbappe; do të rritet nëse rinovon me PSG

Vlera e Kylian Mbappe do të rritet nëse sulmuesi rinovon kontratën me Paris Saint Germainin. Prestigjiozja CIES Observatory ka bërë një studim  në lidhje me 5 futbollistë të 5 ligave më të rëndësishme të Evropës që do të kenë rritje të vlerave të tyre në rast se do të rinovojnë kontratat me skuadrat e tyre

Vazhdoni leximin →

Portierët më të kushtueshëm, Ederson lë pas Allison Becker

Në klasifikimin e përpiluar nga CIES Football Observatory, Ederson Moraes është portieri më I kushtueshëm në botë. Gardiani I Manchester City  ka një vlerë prej 86.8 milionë Euro duke lënë pas rivalin dhe bashkëkombasin e tij brazilian, Allison Becker të Liverpoolit me një vlerë prej 84.2 milionë Euro. Dominimi i Premier League në këtë klasifikim

Vazhdoni leximin →

Serie A I krijoi hapësira të rinjve; Kulusevski e Tonali të lindurit në vitin 2000 më të përdorur

Seria A duket se ka nisur një politikë të re; t’u japë më shumë hapësira futbollistëve të rinj. Kjo është ajo që rezulton te raporti I CIES Football Observatory që analizoi përqindjet e minutave të luajtura gjatë këtinj sezoni nga futbollistët e lindur në vitin 2000 në 5 kampionatet më të rëndësishme të kontinentit evropian.

Vazhdoni leximin →

Jo faulla, jemi angleze dhe…jo VAR, ju lutemi!

Skuadrat angleze janë ato që shkaktojnë më pak faulla në Evropë dhe Liverpool edhe në këtë aspekt është kampion I kontinentit. Sipas të dhënave të CIES, observatopri evropian I futbollit, skuadra e The Reds është ajo që shkakton më pak ndërhyrje të gabuara për ndeshje; 20.4. Sigurisht  që këto të dhëna janë të kushtëzuara edhe

Vazhdoni leximin →