Besëlidhja-Teuta, finalja për titullin kampion

Teuta është finalistja e dytë për titullin kampion në basketboll për meshkuj, ndërsa në ndeshjen e pestë, e cila është luajtur të dielën në pallatin e sportit “Ramazan Njala” dhe ka ardhur drejtpërdrejtë në rrjetin e Radio Televizionit Shqiptar, ka mundur Vllazninë, 79-70. Durrsakët kanë fituar periodën e parë 24-20. Shkodranët përpiqen të rivalizojnë, ndërsa kanë

Vazhdoni leximin →

Besëlidhja kalon Tiranën dhe shkon në finale

Besëlidhja ka arritur të mposhtë Tiranën për herë të tretë në këto gjysmëfinale duke siguruar biletën për në finalen e kampionatit kombëtar të basketbollit për meshkuj. Në ndeshjen e luajtur në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” në Shkodër, skuadra lezhjane e drejtuar nga Afrim Bilali nuk e ka vënë asnjëherë në dyshim fitoren. Në periodën

Vazhdoni leximin →

Basketbolli shqiptar ka ndalur kohën

Me fitoren e Besëlidhjes së Lezhës në finalen e Kupës së Federatës në basketboll, loja e koshit shqiptar ka fituar një skuadër të re që me shunë gjasa do t’u kundërvihet ekipeve klasike të kësaj loje por vetë loja në thelb nuk ka fituar asgjë, e madje mund të ketë bërë hapa pas. Tirana është

Vazhdoni leximin →

Kupa e FSHB-së, Tirana dhe Besëlidhja përsërisin finalen e titullit

Kupa e Federatës Shqiptare të Basketbollit propozon në finale një tjetër Tirana-Besëlidhja. Pak muaj pasi bardheblutë fituan titullin në dëm të lezhjanëve, në Durrës të premten do të luhet për trofeun e parë të sezonit. Lezhjanët u treguan të papërmbajtshëm në gjysmëfinale ndaj Partizanit, duke i shkatërruar “demat” me rezultat treshifror 108-66. Në sfidën tjetër,

Vazhdoni leximin →

Basketboll, Besëlidhja hedh hapin e parë drejt historisë!

Mbërriti për herë të parë në këtë nivel dhe duket se mund t’ia dalë. Të paktën kështu u kuptua pasi Besëlidhja fitoi finalen e parë të plej ofit në basketboll për meshkuj ndaj Tiranës. Rezultati përfundimtar ishte 93-77 në një ndeshje të luajtur në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi” në kryeqytet dhe të dominuar nga

Vazhdoni leximin →

Ç’ndodhi me Partizanin? Kryengritje apo diçka edhe më e rëndë?

Nuk duam të jemi “politikisht korrektë”, pasi kjo është shenjë e nënshtrimit dhe e frikës. Për këtë arsye, pyetja është e drejtpërdrejtë, pra çfarë ndodhi me Partizanin në Lezhë? Ishte një kryengritje ndaj trajnerit Sormani apo ndonjë drejtuesi, apo ndonjë gjë edhe më e rëndë, që mund të quhet manipulim ndeshjeje? Koha do ta tregojë,

Vazhdoni leximin →