Ajaksi, fitore me “dhunë” në Athinë, “ferr” i tifozëve të AEK-ut

Ia doli të luhej sipas planit, por nuk ishte aspak thjesht sport, ndeshja e Championsit mes AEK-ut dhe Ajaksit. Holandezët fituan 2-0, por më shumë se skuadrat në fushë, “luajtën” forcat e policisë që u përplasën me tifozët vendas. Ekzistonte frika për përplasje dhe ashtu ndodhi, ndërsa përkrahësit e AEK-ut hodhën shishe plastike drejt tifozëve

Vazhdoni leximin →

Nga kategoria e tretë në Champions, mrekullia e AEK-ut

Pesë vjet të shkuara, klubi ishte i shkatërruar financiarisht dhe u zbrit në kategorinë e tretë greke. Ky ishte fati i AEK-ut të Athinës, njërës prej skuadrave më të famshme të Greqisë, që ishte në “agoni” të plotë. Gjithsesi, shpresa vdes e fundit, dhe drejtuesit bashkë me ekipin patën shpresë duke bërë një rikthim madhështor.

Vazhdoni leximin →

Athina po “zien”: Kapiteni i AEK-ut tek Olimpiakosi!

Kapiteni i AEK-ut, Lazaros Kristodhulopulos, ka bërë një transferim që ka shokuar opnionin publik sportiv grek. Vetëm pak ditë mbas përfundimit të kampionatit kombëtar të Greqisë, ai nënshkroi një kontratë dyvjeçare me Olimpiakosin qëështë klubi rival më i madh i AEK-ut. Në fakt, Kristodhulopulosi vjen te klubi grek me më shumë trofe (Olimpiakosi) si lojtar

Vazhdoni leximin →