MotoGP, Doviciozo nuk permbahet ne Mizano; la pas ‘kanibalin’ Markez

Cmimi i Madh i San Marinos u mbyll nen shenjen e Dukatit dhe Andrea Doviciozo.  Piloti italian triumfoi ne pisten e Mizanos  duke regjistruar fitoren e tij te trete sezonale.  Ishte kjo nje gare qe tregoi edhe nje here se hendeku mes binomit Dukati-Honda me pjesen tjeter te skuadrave me Jamahen ne krye eshte i madh.

Gara nisi me Horhe Lorenzon nga pole position por ishte Doviciozo ai qe mori kontrollin e saj pas paj xhirove duke e lene pas spanjollin qe 2 xhiro nga fund u rrezua duke i mohuat Dukatit festen per dopieten. Ishte Markez ai qe e mori vendin e dyte te kesaj gare, nderkohe qe ne shkallen me te ulet te podiumit u ngjit Kraclou. Valentino Rosi nuk mundi te rivalizoje asnjehere me rivalet e tij dhe e mbylli garen ne vendin e 7. Klasifikimi per pilote vazhdon te dominohet nga Markez qe tani ka 67 pike me shune se Doviciozo i vendit te dyte.

Sfidanti.al