Manu Xhinobili thote mjaft; terhiqet nga basketbolli

Mbyllet perfundimisht karriera ne parket e Manu Xhinobilit. Basketbollisti argjentinas vendosi te terhiqet perfundimisht nga aktiviteti ne moshen 41 vjecare edhe pse kishte edhe 1 vit kontrate me skuadren e tij San Antonio Spurs.

Manu Xhinobili perjetoi 16 sezone ne kampionatin me spektakolar te basketbollit ne bote te gjithe me fanelen e San Antonios. Me skuadren teksane ai ka mundur te fitoje 4 here titullin kampion te NBA ne vitet 2003, 2005, 2007 dhe 2014.

Perpara se te kalonte ne NBA, Xhinobili eshte aktivizuar per 4 vjet ne Evrope, pikerisht ne Itali ne periudhen 1998-2002 fillimisht ne Rexho Kalabria dhe me pas ne Bolonja. Me Virtus te Bolonjes ai ka fituar nje Eurolige dhe nje titull kampion te Italise. Ne palmaresin e tij jane edhe medalja e arte ne Lojerat Olimpike 2004 dhe ajo e bronzte ne Pekin 2008 me Argjentinen.

Sfidanti.al