Lorenco pushton Valencian në Çmimin e madh

Jorge Lorenzo e përshëndet me fitore Yamahan. Spanjolli triumfoi në Cminin e Madh të Valencias. Menjëherë pas tij u renditën Marquez me Honda dhe Iannone me Ducati. Sezonin e ardhshëm Lorenzo do të garojë me skuadrën Ducatit. Valentino Rossi u rendit i katërti.