Pas 13 viteve dhe 27 trofeve tek Bajerni, Alaba bashkohet me Realin!

Do të jetë aty në vend të Ramosit ose në vend të Varanit, apo ndoshta të të dyve. David Alaba bashkohet me Realin e Madridit me një kontratë 5-vjeçare, diçka që e pohoi klubi spanjoll, dhe ky përforcim i shkëlqyer vjen me parametër zero. Mbrojtësi austriak ka përfunduar kontratën në Mynih ku luajti për 13 vjet, 431 ndeshje dhe fitoi 27 trofe. Ai u bashkua me bavarezët kur ishte 15 vjeç dhe arriti gjithçka me ta, përfshi edhe 2 Champions  9 tituj në Bundesligë, pra largohet pa i mbetur gjë peng. “Lë një klub të veçantë për një tjetër klub të veçantë, – shkruajti Alaba në Instagram, – Jam i lumtur dhe i nderuar që bashkohem me Realin e Madridit. Pas shumë viteve në Mynih do të provoj një sfidë të re dhe do të jap maksimumin për të vazhduar historinë e veçantë të klubit”. Ai luajti 32 nga 34 ndeshjet e këtij viti në Bundesligë, ndërsa mund të përdoret si qendërmbrojtës, mbrojtës i majtë dhe mesfushor.

Sfidanti.al