Nuk shkëlqen Ronaldo? Pa problem, shkëlqen Reali!

“Një për të gjithë, të gjithë për një”, është një shprehje që është përdorur shpesh dhe herët, dhe jo vetëm nga socialistët apo komunistët. D’Artanjani e kishte të vetën, por po kështu besohet se e ka edhe Zinedin Zidan. Trajnerit të Realit nuk i dhemb koka që Kristiano Ronaldo mund të mos jetë aq vendimtar sa më parë (të mos harrojmë, sot është 32 vjeç), për aq kohë sa skuadra e tij fiton. Madridi la pas disa ndeshje të pakënaqshme, duke arritur një fitore “kumbuese” ndaj Sociedadit.

Kroati Mateo Kovaçiç, i përzgjedhur si titullar, tregoi se vlen për Realin duke shënuar për kënaqësinë e tifozëve në “Bernabeu”, që këtë herë nuk vërshëllyen yjet e tyre. Me të nisur pjesa e dytë, Ronaldo e shënoi golin e tij, ndërsa shfaqjes i dha fund Alvaro Morata në 82’. Reali kryeson kampionatin me 46 pikë, katër më shumë se rivalët më të afërt, Barcelona e Sevilja, të cilët gabuan këtë javë (Sevilja u mund). Skuadra e Zidanit ka edhe një ndeshje për të luajtur në fushën e Valencias, dhe po i afrohet titullit të dytë kampion në 9 vitet e fundit në Spanjë.