Juve fiton në Krotone, titulli kampion arrihet edhe pa barazime!

Në 23 ndeshje janë arritur 19 fitore, ndërsa katër janë humbje. As në Krotone, Juventusi nuk provoi barazimin, por kjo nuk i prishi asnjë punë në synimet e saj për t’u shpallur sërish kampione. Suksesi 2-0 bëri që diferenca me Romën e vendit të dytë të shkojë në 7 pikë, ndërsa me Napolin deri në 9. Torinezët luajtën ndeshjen e prapambetur të sakrifikuar për të zhvilluar Superkupën e Italisë, humbur me 11-metërsha ndaj Milanit. Në stadiumin “Shida” të Krotones, golat erdhën në pjesën e dytë, kur fillimisht Mario Manxhukiç, e pastaj Gonzalo Higuain (60’ e 74’) bënë diferencën.

Trajneri Alegri pati mundësi të bënte rotacion duke qenë se po afrohet edhe Championsi. Kielini u la pushim për shlodhje, Markizio pati problem në shpinë, Barxali u ul në stol, ashtu si Lihtshtajner (Dani Alvesh për të) apo Aleks Sandro (në fushë Asamoah). Në mesfushë u la pushim Pjaniç, ndërsa sulmi e pati treshen Higuain-Manxhukiç-Dibala. Juventus ka 57 pikë në renditjen e Serisë A.