NFL thyen tabune; tani edhe cheerleader meshkuj ne stadiume

Tashme nxitja e tifozeve nuk do te jete vetem nje detyre e femrave ne sportin amerikan, por edhe e meshkujve. National Football League (NFL) vendosi te thyje tabute dhe te aktivizoje cheerleaders meshkuj.

Gjithcka do te filloje ne muajin shtator me fillimin e sezonit te ri pikerisht me ndeshjen mes Los Angeles Rams dhe New Orleans Saints kur 3 djem pon pon do t’u bashkohe  kolegeve te tyre per te hapur ndeshjen.

Nxiteset e tifozeve jane nje institucion ne NFL qe nga viti 1954 kur Baltimore Colts bashkuan nje grup vajzash pon pon me banden muzikore. Aktualisht 26 nga 32 skuadra te National Football Leads kane ekipe zyrtare cheerleaders.

Sfidanti.al