UEFA nis procedimin disiplinor ndaj Shqipërisë

UEFA ka nisur procedimin disiplinor ndaj Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF) për incidentet, përfshirë pushtimin e fushës dhe hedhjen e objekteve, të ndodhura gjatë humbjes 2-1 përballë Italisë në Dortmund, në EURO 2024, mbrëmjen e së shtunës. Organi qeverisës evropian tha në një deklaratë të dielën se kishte nisur gjithashtu procedimet për ndezjen e fishekzjarrëve nga tifozët shqiptarë gjatë ndeshjes së Grupit B, si dhe për transmetimin e një mesazhi provokues jo të përshtatshëm për një ngjarje sportive. Komisioni i Etikës dhe Disiplinës i UEFA-s do të vendosë për këtë çështje në kohën e duhur.

 

sfidanti.al