Java e Luftëtarit, bie Flamurtari dhe turpërohet Partizani

Nëse do t’i thoshim dikujt se Kristal Abazaj ka shënuar gol dhe Luftëtari ka mundur Flamurtarin, padyshim që ai do të besonte, por nëse do t’i thonim se Lushnja i ka marrë pikë Partizanit, do të na damkoste menjëherë si gënjeshtarë.

Të dyja këto janë të vërteta, dhe janë përfundimet e ndeshjeve të sotme të Superligës që duket se kualifikuan Luftëtarin për në Europë, dhe lanë pa kupat kontinentale dy klubet e shquar shqiptarë.

Në Gjirokastër, Kristal Abazaj shkëlqeu duke shënuar të dy golat, në fitoren 2-1 të vendasve ndaj vlonjatëve. Ai realizoi që në minutën e parë dhe pastaj në të 32-ën, ndërsa Flamurtarit nuk i mjaftoi goli i Nedeljkoviçit në 53’.

Në Lushnje, u desh një gol i Bathës (që mund të largohet nga të kuqtë), që Partizani të shpëtonte nga humbja. Barazimi erdhi në minutën e 89-të, ndërsa në të 69-ën, Pepa kishte shënuar për lushnjarët me penallti.

Pas 31 ndeshjeve të luajtura nga katër ekipet, renditja për ta është kjo: Luftëtari është i treti me 50 pikë, Partizani i katërti me 46 (ka ende shpresë për në Europë), Flamurtari ka 43 pikë në vend të gjashtë, ndërsa Lushnja ka 11 pikë, pasi fitoi 1 pikë pas 12 javësh me vetëm humbje.