Zeniti si Zhukovi, kampionë në avion, 11 000 metra mbi tokë!

Në Shën Peterburg po ktheheshin jo edhe aq të lumtur, ndonëse titulli ishte fare pranë. Zeniti vetëm ia kishte dalë të barazonte në Çeçeni ndaj Ahmatit të Groznit në Premier Ligën e Rusisë, një ndeshje që deshi ta fitonte. Gjithsesi, ndërsa ishin duke udhëtuar me avion drejt shtëpisë, lojtarët e kishin vëmendjen tek ekrani i televizorit, apo tek celularët e tyre për të marrë vesh rezultatin e ndeshjes Arsenal Tula-Lokomotiv Moskë.

Në përfundim, ata u hodhën përpjetë nga gëzimi, pasi moskovitët humbën 0-2 dhe diferenca e Zenitit me ta u bë 9 pikë. Kjo do të thoshte titull, pasi kanë mbetur vetëm 3 javë deri në fund, pra 9 pikë, dhe Zeniti ka bilanc më të mirë ndaj Lokomotivës në ndeshjet direkte. Ky është titulli i 4-ët i klubit nga kryeqyteti i Pjetrit të Madh, ndërsa mbetet ende pas Spartakut të Moskës që ka 10, dhe CSKA-së së Moskës që ka 6.

Aeroplani çarter i Zenitit ishte rreth 11 000 metra mbi sipërfaqen e tokës, dhe futbollistët bashkë me stafin e morën vesh lajmin, ashtu si Zhukovi, duke qenë në ajër. Ndryshimi ishte se Zhukovi mori lajm të keq, se ishte shkarkuar si Ministër i Mbrojtes i Bashkimit Sovjetik, ndërsa po udhëtonte me avion nga Shqipëria për në Moskë.

Sfidanti.al