Përse rezultati 1-0 është kaq i kundërt për Juven dhe Milanin?!

Ndodh shpesh në Itali që rezultatet të shkojnë në të kundërt, kur vjen puna për të krahasuar Juventusin me skuadrat milaneze. Pa dashur t’i hyjmë historisë se “qysh e tek, e përse”, thjesht po flasim për rezultatet e sotme, 1-0, që ishin identike, por krejtësisht në kah të kundërt për Juven dhe Milanin. Kampionët e Italisë fituan një ndeshje, për të cilën as nuk kishin nevojë, dhe në të cilën nuk kishin Kristiano Ronaldon.

Krejt ndryshe, Milani aq shumë i vlerësuar i trajnerit Xhenaro Gatuzo nuk doli dot nga goditja tronditëse e humbjes në derbi, duke u mundur edhe në fushën e Sampdorias. Për më keq, goli i gjenovezëve u realizua që në minutën e parë dhe milanistët kishin mundësi plot 90 minuta, plus edhe shtesat të paktën për të barazuar, pse jo për të fituar. Gjithsesi, Milani i sotëm nuk është as Juvja, dhe as Milani i Barezit, Maldinit e holandezëve, apo Milani i Pirlos, Zedorfit e Shevçenkos.

Kjo bën që as “snajperi” Piontek të mos mund të ndihmojë, ndërsa tek torinezët bën “garipin” edhe një “buzëqumësht” si Moize Kin, autori i golit të vetëm të ndeshjes ndaj Empolit. Juventusi kryeson Serinë A me 78 pikë ndaj 60 të Napolit (që ka një ndeshje më pak), ndërsa Milani ka 51 dhe rrezikon seriozisht vendin në Champions.

Sfidanti.al