Renditja qe nuk do t’i pelqeje Ronaldos, CIES: Messi me i miri ne Evrope, Kristiano i 16

Observatori i Futbollit CIES la publikuar klasifikimin e futbollisteve me performancen me te mire per sezonin 2017/2018, nje renditje qe nuk do t’i pelqeje aspak Kristiano Ronaldos. CIES ka marre ne studimin e tij futbollistet e 5 ligave kryesore evropiane qe kane luajtur te pakten 1800 minuta.

Ai qe kryeson listen e CIES eshte pikerisht sulmuesi argjentinas i Barcelones, Lionel Mesi me 92.12 pike. Ne vendin e dyte gjendet David Silva i Mançester Sitit me 91.69 ndersa ne te tretin eshte Paulo Dibala i Juventusit me 91.37 pike. Te ben pershtypje fakti qe ne 10 lojtaret me te mire, 6 jane nga Mançester Siti. Perveç David Silves ne kete dhjeteshe jane edhe Aguero, Otamendi, Fernandinjo, De Brejne dhe Sterling, nderkohe qe kete dhjeteshe e plotesojne Mohamed Salah e Robert Levandovski.

Persa i perket yllit te Realit te Madridit, Kristiano Ronaldo i cili sipas CIES  renditet ne vendin e 16 nderkohe qe para tij jane futbolliste te tille si Insinje, Pjanic, Zhorzhinjo, Hames Rodriges, Kejn e Kulibali.

Sfidanti.al