Pep Guardiola dhe koleksioni i mrekullueshem i titujve ne 10 vjet

Kur ne vitin 2008 Pep Guardiola u shfaq ne krah te Laportes per te marre drejtimin e Barcelones, as tifozi me optimist nuk e mendonte se ne 10 vjet katalanasi do te koleksiononte tituj te shumte. Por ja qe kjo ndodhi. Ne kete dekade, Guardiola ka drejtuar 3 skuadra dhe ka fituar 24 tituj, i fundit eshte ai i kesaj te diele ndaj Celsit ne Community Shield.

Guardiola qendroi 4 sezone te Barcelona me te cilen fitoi 14 tituj; 3 Liga, 2 Champions League, 3 Superkupa te Spanjes, 2 Superkupa te Evropes dhe 2 Boterore per Klube.

Ne 2013 u transferua te Bajerni i Mynihut ku qendroi per 3 sezone. Me Bavarezet arriti te fitoje 7 tituj; 3 Bundesliga, 2 Kupa te Gjermanise, 1 Superkupe te Evropes dhe 1 Boteror Klubesh.

Nga 2016 e deri tani eshte pjese e Mancester Sitit me te cilin ka mundur te fitoje 3 trofe; titullin ne Premier League, Kupen e Liges dhe pikerisht Community Shield.

Sfidanti.al