Plot 70 000 tifozë në “Kamp Nou” për miqësoren “Gamper”!

Nuk është një ndeshje zyrtare dhe nuk përfshihet në kalendar. Gjithsesi, “Trofeu Gamper”, për nder të themeluesit dhe presidentit të parë të Barcelonës, mbetet i rëndësishëm në “Kamp Nou”. Mbi 70 000 tifozë u mblodhën në stadiumin mitik për sfidën me Barçës e Boka Juniorsit, e cila përfundoi 3-0 për vendasit. Malkolm, Mesi dhe Rafinja ishin autorët e golave, me trajnerin Valverde që provoi shumë zëvendësime.

Barcelona e nisi me formacionin Ter Shtegen, Sergi Roberto, Pike, Ymtiti, Miranda, Rakitiç, Arturo Vidal, Kutinjo, Mesi, Munir e Malkolm. Në pjesën e dytë të gjithë këta u ulën në stol dhe formacioni i ri ishte: Çilesen, Semedo, Lengle, Vermelen, Buskets, Rafinja, Riki Puig, Artur, Alkaser, Dembele, Luis Suarez! Vërtet që Valverde ka dy skuadra në dispozicion dhe Mesi premtoi se do të bëhej çmos për të fituar Championsin.

Sfidanti.al