Oh kapiten, kapiteni im! Mesi, pason Iniesten, merr shiritin

Andres Inesta do te largohet nga Barcelona, por skuadra do te kete nje kapiten te ri; Lionel Mesin lajm qe publikohet nga e perditshmja ‘Sport’. Argjentinasi sezonin e ardhshem do te marre nje rol te rendesishem qe e pane pasur emra qe kane lene gjurme te tifozeria e Barcelones si Pujol, Çavi e se fundmi Iniesta, futbolliste qe kane dale nga akademia e famshme e Barcelones, La Masia.

Mesi u zgjodh nga pjesa tjeter e skuadres si kapiteni i dyte i ndjekur nga Buskets e Maskerano me argjentinasin qe eshte larguar tashme duke e lene bosh vendin e kapitenit te 4. Gjithcka do te konfirmohet gjate muajve te veres kur skuadra do te beje nje tjeter zgjedhje dhe nr.10 i Barcelones e fitoi me te drejte kete rol. Ai eshte shnderruar ne liderin e padiskutueshem me lojen e tij dhe shpesh eshte pare efekti i pranise se tij ne fushen e lojes.

Duke nisur mga sezoni tjeter, detyra e Messit do te jete edhe te lidhe skuadren me sferat e larta te klubit si dhe te beje rolin e zedhenesit te Barcelones ne momentet kur kete skuader e kapin castet e krizes.

Sfidanti.al