Messi thote 33; numri i trofeve te fituar me Barcelonen

Lionel Mesi vazhdon te thyeje rekorde me skuadren e Barcelones. Te dielen 31 vjecari shkroi nje tjeter faqe te historisw se klubit katalanas me fitoren e Superkupes se Spanjes duke u bere futbollisti me me shume trofe te fituar ne historine e katalanasve.

Ne fakt me triumfin perballe Sevijes, Messi e coi ne 33 numrin e trofeve te fitiar me fanelen blaugrana, 1 me shume se Iniesta me te cilin e ndante me pare kete rekord. Ne Katalonja, nr.10 i Barcelones ka fituar 9 tituj te La Liges, 4 Champions, 6 Kupa Mbreti, 8 Superkupa te Spanjes, 3 Superkupa te Evropes dhe 3 Boterore per klube.

Podiumin per numrin e trofeve te fituar me Barcelonen e ploteson Xherard Pikè me 28 te tille, po aq sa edhe Serxhi Buskets qe ka lene pas nje legjende dhe trurin e skuadres katalanase per vite te tera, Çavi Hernandez me 25 tituj.

Tani Messi do te tentoje te te fitoje trofeun e Liges se Kampioneve qe ne 3 vitet e fundit ai e ka pare ne duart e rivalit te tij, Kristiano Ronaldo.

Sfidanti.al