Barcelona dhe frika nga terrorizmi; ne shenjester edhe Camp Nou

Zbulohen detaje te reja nga atentati i 17 gushtit te vitit 2017 qe goditi Barcelonen. Ate dite ishin parashikuar te kryheshin edhe sulme te armatosura gjate ndeshjes mes Barcelones dhe Betisit ne Camp Nou. Eshte e perditshmja katalanase ‘El Periodico’ qe zbulon detajet te asaj ngjarje te rende qe tronditi te gjithe Spanjen, jo vetem Katalonjen.

Sipas kesaj te perditshmeje, celula xhihadiste qe shkaktoi 16 te vdekur e qindra te plagosur, kishin planifikuar edhe sulme te tjera dhe nje prej objektivave ishte edhe stadiumi Camp Nou’.  Ideja ishte qe te goditej zemra e qytetit dhe skuadra qe perfaqeson me mire Katalonjen.

Organet policore qe ishin ngarkuar te kryenin hetimet, gjeten tregues te ndryshem te aktivitetit te terroristeve te cilet e kishin perqendruar pikerisht te Camp Nou aty ku 3 dite pas sulmit u zhvillua edhe ndeshja mes Barcelones dhe Betisit.

Sfidanti.al