Japonia nuk zhgenjen; dhoma e zhveshjes mbetet drite e paster

Japonezet nuk zhgenjejne asnjehere kur behet fjale per te treguar qyteterimin e tyre. Pas disfates me Belgjiken skuadra aziatike u largua nga boterori ne menyren me shembullore. Edhe pse me zemer te thyer, futbollistet dhe stafi i Japonise vune rregull ne dhomen e zhveshjes duke e pastruar kaq mire sa dukej sikur nuk ka pasur lojtare minuta me pare.

Por jo vetem kaq, japonezet kishin lene edhe nje kartele ku shkruhej ‘Faleminderit’ ne gjuhen ruse. Fotoja u publikua ne internet per te bere me pas xhironne botes edhe nepermjet rrjeteve sociale.

Por jo vetem kaq, edhe tifozet japoneze dhane leksione qytetarie kur pas perfundimit te ndeshjes nisen te pastronin shkallet e stadiumit.

Sfidanti.al