FIFA mund të zhbllokojë Rusinë

FIFA mund t’i japë fund bllokimit të plotë ndaj ekipeve ruse dhe bëhet fjalë për ekipet ruse të 17-vjeçarëve. FIFA dhe UEFA reaguan ndaj pushtimit të Ukrainës në 2022 duke e përjashtuar Rusinë nga play-off-et e Kupës së Botës. Rusëve iu ndalua hyrja në fushatën kualifikuese të Euro 2024 dhe të gjitha skuadrat e klubeve gjithashtu iu ndalua të luanin në garat zyrtare.

Javën e kaluar, një mbledhje e debatuar e komitetit ekzekutiv të UEFA-s votoi për të lejuar skuadrat U-17 të garojnë, me kushtin që të mos përdoreshin flamuj kombëtarë ose fanella dhe ndeshjet të luheshin jashtë territorit rus. Anglia drejtoi një reagim të ashpër, me vende të tjera duke përfshirë Suedinë, Danimarkën, Poloninë, Letoninë dhe Lituaninë që mbështesin qëndrimin e Ukrainës se nuk duhet të ketë liri veprimi për Rusinë, madje edhe për fëmijët.

sfidanti.al