Edhe arbitri turk Cakir si Jorgji yne..ka nevojë për automaviolë

Ndodh edhe kështu. Një nga gjyqtarët më të mirë të futbollit në botë, turku Cunejt Çakir, bëri një gabim të pakuptueshëm në ndeshjen e javës së 16-të të kampionatit turk mes ekipeve Rizespor dhe Osmanlispor. Pikërisht, Çakiri dha një penallti në min. e 65-të, pasi, në zonën e tij të rreptësisë, topin e preku me dorë portieri i Osmanlisporit, Xhudraunas Karcemarskars. Megjithëse u pa qartë se me dorë topin e preku vetëm portieri i lartpërmendur dhe askush tjetër, gjyqtari Çakir, për shkaqe që i di vetëm ai, tregoi me dorë drejt pikës së bardhë të 11-metërshit.

Ky rast të kujton vendimet enigmatike në disa ndeshje, që nuk lexohen as në librin e arte te gafave, të arbitrit të FIFA-s, Enea Jorgji, pale kur guxoi ta nxirrte veten të pastër pas auto-maviolës per ndeshjen Partizani-Skenderbeu.

Sidoqoftë, turqit që morën dhuratë nga arbitri Cakir, mikpritësit, nuk e shfrytëzuan dot bujarine që iu dha, duke qenë se portieri i ekipit mik e priti topin e gjuajtur nga Jantçeri.

Sfidanti.al