E ka pjekur mire Eshli Kol , s’ka frikë nga “ferri” i pensionit

Futbollisti legjendar anglez, Eshli Kol, deklaroi se ka vendosur t’i japë fund karrierës së tij tij mbas 20 vitesh që ai kaloi në fushë si lojtar. Në fakt, atij sapo i mbaroi kontrata me Derbi Kauntin, të cilin deri kohët e fundit e ka drejtuar trajneri i tanishëm i Çelsit, Frenk Lampard.

Gjatë karrierës së tij të gjatë, Koli ka luajtur me Arsenalin, Kristal Pallasin, Çelsin, Romën dhe Los Anxhelos Galaksinë, para të shkonte në fund të Derbi. Eshli Kol e ka fituar FA Kupën shtatë herë, duke qenë rekordmen sa i përket këtij trofeu, ndërsa ka luajtur në 107 ndeshje me përfaqësuesen e Anglisë.

“Mbasi u mendova gjatë, vendosa të tërhiqem dhe të filloj një kapitull të ri”, deklaroi Koli në një intervistë në “Skaj Sports”. Ndeshjen e tij të parë profesioniste ky futbollist anglez i datëlindjes 20 dhjetor 1980 e ka zhvilluar më 1999 me bluzën e Arsenalit.

Sfidanti.al