Huazimet e futbollistëve, FIFA mendon kufizimin e tyre

Federata Ndërkombëtare e Futbollit do të modifikojë rregullin për dhënien e futbollistëve me huazim dhe në ditët e ardhshme do të dalë me një komunikatë për shtyp. Duke nisur që nga sesioni I ardhshëm I merkatos, klubet do të kenë të drejtë të japin vetëm 8 lojtarë me huazim me synimin për të evituar interesat

Vazhdoni leximin →

FIFA I kundërvihet Sep Blaterit dhe Mishel Platinisë

Federata Ndërklombëtare e Futbollit ka vendosur të ndërmarrë hapa ligjore kundër ish presidentit Sep Blatter dhe ish presidentit të UEFA, Mizshel Platini në mënyrë që ata të kthejnë shumën prej 1.8 milionë Eurosh që zvicerani I pagoi francezit në 2011 për një shërbim konsulte të kryer nga Platini. Sipas agjencisë spanjolle të lajmeve EFE, në

Vazhdoni leximin →

WADA dënon Rusinë për dopingun, por skuadra e futbollit mund të jetë në botëror pa flamur

Agjencia Botërore Antidoping, WADA dënoi Rusinë me përjashtim  nga të gjithë kompeticionet sportive ndërkombëtare për shkak te manipulimit të të dhënave të sportistëve me doping nga ana e laboratorit antidoping në Moskë. Një ndëshkim ky që prek Lojërat Olimpike të Tokios në 2020, ato Dimërore të Pekinit në 2022 dhe Botërorin e futbollit në Katar

Vazhdoni leximin →

FIFA, presidenti Infantino propozohet si anëtar I IOC

Xhani Infantino mund të jetë pjesë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar. Presidenti I këtij institucioni Tomas Bah,m ka propozuar që kreu I qeverisë së futbollit botëror FIFA të bëhet anëtar I IOC së bashku me presidentin e Komitetit Olimpik Japonez Jasuhito Jamashuta dhe presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Tenisit, David Hagerti. Zgjedhja e 3 anëtarëve të

Vazhdoni leximin →

FIFA, jo vetëm korrupsion, ndëshkon një ish drejtues nga Afganistani për abuzime seksuale

Duket se korrupsioni nuk është problemi I vetëm te FIFA. Qeveria e Futbollit botëror nëpërmjet komisionit të Etikës vendosi të pezullojë për 5 vjet një prej ish drejtuesve të Federatës Afgane të Futbollit për shkak të akuzave për abuzim seksual të ngritura nga disa futbolliste në periudhën 2013-2018 Vetë FIFA konfirmoi  këtë të martë ndëshkimin

Vazhdoni leximin →

Kina pret Botërorin e Klubeve në 2021; në fazën finale fituesit e Ligës së Kampioneve dhe Europa League

FIFA la zgjedhur Kinën si vendin organizator të edicionit të parë të Botërorit të Klubeve me 24 skuadra I programuar që të zhvillohet në periudhën qershor-korrik 2021. Ishte presidenti I qeverisë së futbollit botëror, Xhani Infantino që konfirmoi gjithcka në Shanghai duke e cilësuar si atë si një vendim historic. Në fazën finale të këtij

Vazhdoni leximin →